Aneta Liberacka 2018-04-30 źródło: https://stacja7.pl/

Wyrośliśmy wszyscy w tym przekonaniu, zapewnieniu i spokoju, że Ona po prostu jest
Utwierdza nas w tym w ponad 100 Sanktuariach, dziesiątkach cudami słynących obrazów i setkach tysięcy prześlicznych kapliczek, które mijamy każdego dnia, i które wprowadzają za każdym razem spokój w nasze serce.
Nie można wyobrazić sobie inaczej polskich wsi i miast, jak tylko z tymi punkcikami, miejscami, w których zawsze możemy się zatrzymać, by zwyczajnie pogadać z Maryją. Czeka na nas za każdym rogiem, na każdym skrzyżowaniu, przy każdej dróżce, by wyznaczyć nam dalszy kierunek, by powiedzieć: zobacz jak zawsze jestem blisko.

Niesamowicie ujmujący jest widok wieżowców, nowoczesnych parków technologicznych z wbudowanymi pomiędzy nimi kapliczkami, które po prostu tam są. Wrosły w to miejsce, w to życie, trwają pomiędzy szklanymi wieżowcami dostojne i piękne, bo z miłością budowane. Cała reszta, wszystkie inne budynki są do nich dopasowywane. To właśnie te kapliczki tworzą nasz prawdziwy krajobraz, to one są wbudowane w Polskę i wszystko co powstaje, tworzy się wokół nich. Dzięki tym małym stałym punktom, gdziekolwiek jesteśmy, zawsze czujemy się u siebie. Przystrojone, zadbane, często opatrzone bukietami świeżych kwiatów, uczą nas wierności. Wierności tak pielęgnowanej przez cudowne, wspaniałe (najczęściej) kobiety, nasze babcie, mamy, ciocie, które zbudowały naszą wiarę i budują ją ciągle poprzez choćby wierność w postanowieniu i dbałości o te przepiękne dowody miłości poprzednich pokoleń wobec Matki Najświętszej i wobec Pana Boga.
Kapliczki najczęściej były budowane jako dowód wdzięczności za łaski płynące z nieba, jako bramy obronne przed wszelkimi kataklizmami, czymś złym co mogło spotkać pobliskie domostwa, wreszcie jako miejsca spotkań i wspólnej modlitwy. Od setek lat Polacy gromadzą się przy kapliczkach, by w maju – miesiącu Maryjnym – oddać pokłon Tej, która zawsze bierze nas w swoją obronę. Oddać pokłon Matce, która wiernie trwa przy nas na dobre i złe. Matce, która pokazywała nam przez wieki, swoje możliwości we wszystkich cudach, których w naszej ciężkiej historii często doświadczaliśmy. Matce, która pokazuje każdego dnia w naszych mniejszych i większych zmaganiach swoje wsparcie i zapewnienie, że jest z nami. Pokazuje nam to także swoją obecnością w tych wszystkich polskich kapliczkach i daje to zapewnienie: ja jestem z Wami, wspieram Was i prowadzę do Ojca.

Najlepiej wyrażał swoją wdzięczność Maryi Prymas Tysiąclecia, Kardynał Stefan Wyszyński, który oddał nas, jako Naród całkowicie pod Jej opiekę a Ona udowodniła, że razem możemy dojść do prawdziwej wolności.
W maju 2018 r., w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto każdego dnia dziękować za to Matce Bożej. Każdy z nas przecież jadąc do pracy, do szkoły, na uczelnię mija po drodze kilka kapliczek, wystarczy podejść, wystarczy się pokłonić, wystarczy podziękować, może powiedzieć: jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam…
Zapraszam serdecznie na majowe nabożeństwa przy kapliczkach. Zapraszam do modlitwy wspólnej z Prymasem Tysiąclecia w specjalnym cyklu “Maryja Niepodległa” – codziennie nowe rozważanie. Zapraszam serdecznie do codziennego wyśpiewania Maryi wszystkich 53 komplementów z Litanii Loretańskiej. My naprawdę mamy Jej za co dziękować.