Pielgrzymka


W dniach 24-25 września 2022 roku odbyła się XXXVIII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin z oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich naszej parafii na Jasną Górę, pod przewodnictwem ks. Jakuba Jakubowskiego. W tym roku pielgrzymka przebiegała pod hasłem : „Rodzina wspólnotą pokoju". Naszą pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. w brzozowskiej Bazylice.

Jadąc do Częstochowy odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu. Historię parafii i cudownego obrazu Matki Bożej opowiedział nam kustosz sanktuarium ks. Proboszcz Paweł Knurek. Nadmienię tylko, że cudowna, gotycka figura ma 153 cm wysokości, wykona jest z drzewa lipowego pokrytego polichromią. Następnie odwiedziliśmy Cmentarz Dzieci Nienarodzonych w Tarnowcu zwany Kalwarią Trzeciego Tysiąclecia. Na miejscu znajduje się pomnik, składający się z ponad 7-metrowego krzyża symbolizującego ofiarę Jezusa Chrystusa na Golgocie oraz ze stu małych krzyży. Obok dużego krzyża znajduje się kapliczka z obrazem Matki Bożej z Guadalupe, patronki rodziców oczekujących potomstwa.

 

Z Tarnowca udaliśmy się w dalszą drogę i odwiedziliśmy Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach. Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Krążą opinie wśród wiernych, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz, a z Gidli lekarką ciał. Nabyliśmy cudowne „wino z kąpiółki”, w którym była zanurzona cudowna Figurka Matki Bożej Gidelskiej, pochodzące z ceremonialnego obmywania raz w roku figurki w winie, czyli kąpiółki.

Następnie dotarliśmy na Jasną Górę. Tam uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Pierwszy dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim. Drugi dzień to spotkanie w auli o. A. Kordeckiego i wysłuchanie prelekcji na temat: „Dialog drogą miłościw narzeczeństwie, małżeństwie oraz związkach nieuregulowanych w Kościele: na czym polega autentyczny dialog,do czego prowadzi, jak się go nauczyć.” Prelekcję prowadziły małżeństwa Irena i Jerzy Grzybowscy, Beata i Andrzej Marciniakowie, Małgorzata i Paweł Świdzińscy. Głównym punktem naszego spotkania była Msza św. sprawowana na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej. W homilii prosił wszystkich o codzienną modlitwę za małżeństwa i rodziny, dołożenie wszelkich starań do przygotowania młodych, by w powołaniu do bycia mężem i żoną, matką, ojcem zobaczyli wyjątkowy Boży dar. Podkreślił, ze w obecnych czasach ważne jest, by nauczanie wielkich duchowych przewodników, jak bł. Kard. S. Wyszyński czy św. Jan Paweł II, o tym, że skarbem Narodu, jego bogactwem są rodziny, utrwaliło się głęboko w sercach Polaków. Podczas Mszy św. odnowiliśmy przyrzeczenia małżeńskie oraz odbyło się ślubowanie doradców życia rodzinnego. Na zakończenie zawierzyliśmy małżeństwa i rodziny Maryi, Królowej Polski. Tak umocnieni udaliśmy się w drogę powrotną, odwiedzając w Alwerni barokowy kościół ojców Bernardynów pod wezwaniem Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Nazwa tego miasta pochodzi od góry La Verna we Włoszech (łac. Alvernia), gdzie w 1224r. św. Franciszek otrzymał pierwsze stygmaty. W klasztorzew w Alwerni modlili się królowie Polski: Jan III Sobieski i Stanisław August Poniatowski. Świątynia znana jest również jako miejsce kultu obrazu Pana Jezusa „Ecce Homo”. Bardzo serdecznie dziękujemy ks. Jakubowi za jego obecność wśród nas, mszę św.i modlitwę.

Elżbieta Froń

NABOŻEŃSTWA

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU - CODZIENNIE 16:30 - 18:00

NOWENNA DO MATKI BOŻEJ OGNISTEJ - W KAŻDĄ ŚRODĘ 17:40

DO ŚW. JÓZEFA: KAŻDY CZWARTEK 17:40

DROGA KRZYŻOWA: PIĄTEK - 7:00 I 17:30 - DLA WSZYSTKICH, 15:30 - DLA DZIECI

GORZKIE ŻALE: NIEDZIELE WIELKIEGO POSTU 15:00, 17:00

NABOŻEŃSTWIE DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO I ŚW. JANA PAWŁA II: każdy poniedziałek o 17.40

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE
6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:15
(Msza św. w intemcji parafian), 16:00, 18:00

MSZE ŚWIĘTE W NIEKTÓRE UROCZYSTOŚCI I ŚWIĘTA:
6:30, 9:30, 16:00, 18:00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE
6:30, 16:00 - W KAPLICY MATKI BOŻEJ, 18:00