Drukuj
Odsłony: 1325

Pielgrzymka


W dniach 24-25 września 2022 roku odbyła się XXXVIII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin z oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich naszej parafii na Jasną Górę, pod przewodnictwem ks. Jakuba Jakubowskiego. W tym roku pielgrzymka przebiegała pod hasłem : „Rodzina wspólnotą pokoju". Naszą pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. w brzozowskiej Bazylice.

Jadąc do Częstochowy odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu. Historię parafii i cudownego obrazu Matki Bożej opowiedział nam kustosz sanktuarium ks. Proboszcz Paweł Knurek. Nadmienię tylko, że cudowna, gotycka figura ma 153 cm wysokości, wykona jest z drzewa lipowego pokrytego polichromią. Następnie odwiedziliśmy Cmentarz Dzieci Nienarodzonych w Tarnowcu zwany Kalwarią Trzeciego Tysiąclecia. Na miejscu znajduje się pomnik, składający się z ponad 7-metrowego krzyża symbolizującego ofiarę Jezusa Chrystusa na Golgocie oraz ze stu małych krzyży. Obok dużego krzyża znajduje się kapliczka z obrazem Matki Bożej z Guadalupe, patronki rodziców oczekujących potomstwa.

 

Z Tarnowca udaliśmy się w dalszą drogę i odwiedziliśmy Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach. Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Krążą opinie wśród wiernych, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz, a z Gidli lekarką ciał. Nabyliśmy cudowne „wino z kąpiółki”, w którym była zanurzona cudowna Figurka Matki Bożej Gidelskiej, pochodzące z ceremonialnego obmywania raz w roku figurki w winie, czyli kąpiółki.

Następnie dotarliśmy na Jasną Górę. Tam uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Pierwszy dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim. Drugi dzień to spotkanie w auli o. A. Kordeckiego i wysłuchanie prelekcji na temat: „Dialog drogą miłościw narzeczeństwie, małżeństwie oraz związkach nieuregulowanych w Kościele: na czym polega autentyczny dialog,do czego prowadzi, jak się go nauczyć.” Prelekcję prowadziły małżeństwa Irena i Jerzy Grzybowscy, Beata i Andrzej Marciniakowie, Małgorzata i Paweł Świdzińscy. Głównym punktem naszego spotkania była Msza św. sprawowana na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej. W homilii prosił wszystkich o codzienną modlitwę za małżeństwa i rodziny, dołożenie wszelkich starań do przygotowania młodych, by w powołaniu do bycia mężem i żoną, matką, ojcem zobaczyli wyjątkowy Boży dar. Podkreślił, ze w obecnych czasach ważne jest, by nauczanie wielkich duchowych przewodników, jak bł. Kard. S. Wyszyński czy św. Jan Paweł II, o tym, że skarbem Narodu, jego bogactwem są rodziny, utrwaliło się głęboko w sercach Polaków. Podczas Mszy św. odnowiliśmy przyrzeczenia małżeńskie oraz odbyło się ślubowanie doradców życia rodzinnego. Na zakończenie zawierzyliśmy małżeństwa i rodziny Maryi, Królowej Polski. Tak umocnieni udaliśmy się w drogę powrotną, odwiedzając w Alwerni barokowy kościół ojców Bernardynów pod wezwaniem Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Nazwa tego miasta pochodzi od góry La Verna we Włoszech (łac. Alvernia), gdzie w 1224r. św. Franciszek otrzymał pierwsze stygmaty. W klasztorzew w Alwerni modlili się królowie Polski: Jan III Sobieski i Stanisław August Poniatowski. Świątynia znana jest również jako miejsce kultu obrazu Pana Jezusa „Ecce Homo”. Bardzo serdecznie dziękujemy ks. Jakubowi za jego obecność wśród nas, mszę św.i modlitwę.

Elżbieta Froń