Kard. Ryś do przyszłych organistów: nie możesz być mistrzem śpiewanej modlitwy, jeśli sam się nie modlisz śpiewem!

Autor: ks. Paweł Kłys 15 listopada 2023 źródło: https://www.archidiecezja.lodz.pl/

- Nie możesz być sędzią – mówi księga – jeśli nie stosujesz się do prawa. Nie możesz być mistrzem śpiewanej modlitwy, jeśli sam się nie modlisz śpiewem. To jest odpowiedzialność, to jest wyróżnienie, kiedy Pan nam powierza innych ludzi, kiedy Pan nas zaprasza do jakiegoś przewodzenia innym. To jest łaska, to jest zaproszenie, to jest wyróżnienie, to jest niesłychane zaufanie ze strony Pana Boga, że Bóg mi powierza drugiego człowieka – powierza mi tych, którzy przyjdą na liturgię do kościoła, a ja mam im przewodzić.- mówił kardynał Grzegorz Ryś.
W wigilię wspomnienia św. Cecylii – patronki śpiewu kościelnego i organistów - w parafii pw. Najświętszego Serce Jezusowego i św. Małgorzaty Marii Alacoque Mszy świętej w intencji słuchaczy Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego i jego absolwentów modlił się kardynał Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.
W homilii skierowanej do studentów studium Muzyki Kościelnej metropolita łódzki powiedział -jesteśmy we wspólnocie ludzi, którzy mają być przewodnikami wiary dla innych w śpiewie - w modlitwie śpiewem - w modlitwie muzyką. Umiecie pięknie grać, i umiecie fantastycznie śpiewać, a może nawet – daj Boże – umiecie zachęcić innych do śpiewu, a może potraficie poprowadzić innych do modlitwy śpiewem. Czy sami się modlicie tą wykonywaną muzyką, tym wykonywanym śpiewem? Czy to jest przestrzeń waszej modlitwy? Bo jeśli nie, to jak możecie innych prowadzić ku takiej modlitwie? – pytał przyszłych organistów metropolita łódzki.

Odwołując się do księgi mądrości kaznodzieja zauważył - każdy kto jest pasterzem najpierw jest owcą. Jak ktoś nie pamięta co znaczy być owcą, jeśli ktoś nie pamięta co znaczy być w owczarni, to nie będzie żadnym pasterzem. Nie możesz być sędzią – mówi księga – jeśli nie stosujesz się do prawa. Nie możesz być mistrzem śpiewanej modlitwy, jeśli sam się nie modlisz śpiewem. To jest odpowiedzialność, to jest wyróżnienie, kiedy Pan nam powierza innych ludzi, kiedy Pan nas zaprasza do jakiegoś przewodzenia innym. To jest łaska, to jest zaproszenie, to jest wyróżnienie, to jest niesłychane zaufanie ze strony Pana Boga, że Bóg mi powierza drugiego człowieka – powierza mi tych, którzy przyjdą na liturgię do kościoła, a ja mam im przewodzić. Bóg mi powierza innych ludzi. To wielkie zaufanie ze strony Pana Boga To nie jest tylko kwesta nauczenia się kilku technicznych umiejętności, to jest najpierw pytanie o to, czy sam żyję tym, do czego innych prowadzę. – zaznaczył hierarcha.
Po Eucharystii w gmachu Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej – znajdującego się w sąsiedztwie świątyni - odbyło się poświęcenie i prezentacja nowych organów, które zostały podarowane przez anonimowego darczyńcę. Jak zapewnia ks. Grzegorz Kopytowski – organy będą wykorzystywane nie tylko do koncertowania, ale przede wszystkim będą służyły słuchaczom Studium do ćwiczeń.
Nowy instrument poświęcił metropolita łódzki, a prezentacji organów dokonał organista katedralny i wykładowca Studium - Dawid Długosz. Uczestnicy uroczystości wysłuchali również krótkiego koncertu w czasie którego wykonano utwory: Dietricha Buxtehude [1637-1707] - Preludium, Fuga i Ciaccona C-dur BuxWV 137; Johanna Sebastiana Bacha [1685-1750] - Preludium chorałowe Schmücke dich o liebe Seele BWV 654; Mieczysława Surzyńskiego [1866-1924] - Trio na temat pieśni kościelnej U drzwi Twoich stoję, Panie ze zbioru Rok w pieśni kościelnej op. 42 oraz Mariana Sawy [1937-2005] - Fresk gregoriański.

Studium powstało na mocy dekretu Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego i działa w ramach Komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej. Celem Studium Organistowskiego jest przygotowanie do samodzielnego wykonywania funkcji organisty kościelnego oraz animatora życia muzycznego w parafii. Program nauczania realizowany jest w cyklu 5-letnim, w trybie zajęć wykładowych (grupowych) oraz indywidualnych (fortepian, organy). Zajęcia wykładowe obejmują następujące przedmioty: zasady muzyki, kształcenie słuchu, harmonia, emisja głosu, śpiew liturgiczny, chorał gregoriański, chór, historia muzyki kościelnej, liturgika, prawodawstwo muzyki kościelnej, formy muzyczne, organoznawstwo.

 

NABOŻEŃSTWA

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU - CODZIENNIE 16:30 - 18:00

NOWENNA DO MATKI BOŻEJ OGNISTEJ - W KAŻDĄ ŚRODĘ 17:40

DO ŚW. JÓZEFA: KAŻDY CZWARTEK 17:40

DROGA KRZYŻOWA: PIĄTEK - 7:00 I 17:30 - DLA WSZYSTKICH, 15:30 - DLA DZIECI

GORZKIE ŻALE: NIEDZIELE WIELKIEGO POSTU 15:00, 17:00

NABOŻEŃSTWIE DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO I ŚW. JANA PAWŁA II: każdy poniedziałek o 17.40

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE
6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:15
(Msza św. w intemcji parafian), 16:00, 18:00

MSZE ŚWIĘTE W NIEKTÓRE UROCZYSTOŚCI I ŚWIĘTA:
6:30, 9:30, 16:00, 18:00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE
6:30, 16:00 - W KAPLICY MATKI BOŻEJ, 18:00