Dariusz Piórkowski SJ. Źródło: YT / Wydawnictwo WAM 13 listopada 2023, 12:09 źródło: https://deon.pl/

Ja nigdzie nie odnajduję w nauczaniu Kościoła i Ewangelii, że należy cierpliwie znosić przemoc w domu i dać się upokorzyć, jakby to miało człowieka uświęcić - pisze o. Dariusz Piórkowski SJ.

"Powielanie tego, co głosi się na ambonach"
W jednym z wpisów na swoim facebookowym profilu jezuita odniósł się do tezy stawianej m.in. przez prof. Ziemińskiego, współautora (wraz z Arturem Nowakiem) wydanej niedawno książki "Chrześcijaństwo. Amoralna religia". Jak podkreśla o. Piórkowski, niestety wiele z tego, co na temat Kościoła twierdzi prof. Ziemiński, to efekt tego, co jest głoszone z ambon, choć stanowi poważne w skutkach uproszczenie Ewangelii. Publikujemy cały wpis jezuity:
W kwestii zgorszenia tych małych w Kościele i kamienia młyńskiego. Niestety, wiele opinii i tez stawianych w wywiadach prof. Ziemińskiego to powielanie tego, co głosi się na ambonach, w różnych wspólnotach, w mediach katolickich. Artur Nowak w jednej z rozmów mówi o apoteozie cierpienia w chrześcijaństwie.

W Ewangelii nie ma apoteozy cierpienia
Nie, w Ewangelii nie ma apoteozy cierpienia. Tak, niektórzy duchowni i świeccy, a nawet całe książki takie uproszczenia głoszą. To prawda. Że cierpienie uświęca, że kobieta, która jest bita i wykorzystywana psychicznie czy fizycznie powinna trwać w małżeństwie za wszelką cenę i modlić się za męża...
Gloryfikacja cierpienia to herezja. Takich herezji trochę się głosi. I to często nieświadomie. Uwznioślanie cierpienia to "rozprawienie się" z tajemnicą cierpienia. Ale to jest kłamstwo.

Czym innym jest nauczanie Kościoła, a czym innym opinia księdza
Może więc ci, którzy tylko protestują i bronią Jezusa przed atakami powinni też poważnie zastanowić się, na ile w tych antyewangelicznych i antyklerykalnych opiniach odbija się także to, co się w Kościele głosi. Bo czym innym jest oficjalne nauczanie Kościoła, a czym innym często opinie tego czy innego księdza, katechety, pisarza.
Ja nigdzie nie odnajduję w nauczaniu Kościoła i Ewangelii, że należy cierpliwie znosić przemoc w domu i dać się upokorzyć, jakby to miało człowieka uświęcić. Zgorszenie małych to także głoszenie takich głupot pod szyldem wiary i chrześcijaństwa.
Wpis został opublikowany na Facebooku Dariusza Piórkowskiego SJ. Wstęp i śródtytuły pochodzą od redakcji.

DROGA KRZYŻOWA: PIĄTEK - 7:00 I 17:30 - DLA WSZYSTKICH, 15:30 - DLA DZIECI